Styl Hampton, czyli wnętrza inspirowane willami z Long Island

Jeżeli marzysz o wyciszającym i przytulnym wnętrzu rodem z nadmorskich miejscowości, aranżacja mieszkania w stylu Hampton będzie doskonałym wyborem. Łączy w sobie klasę i luksus z komfortem i wygodą.

Do East Hampton oraz Southampton zamożni nowojorczycy uciekają przed zgiełkiem miasta. Bliskość głośnego, wypełnionego po brzegi ludźmi, samochodami i hałasem Nowego Jorku oraz pięknych, cichych, spokojnych miejscowości nieustannie zaskakuje. Aby znaleźć się na Long Island, wystarczą bowiem dwie godziny samochodem. Zmienia się nie tylko krajobraz, klimat, ale również sposób, w jaki aranżowane są domy. Zamiast stylistyki wielkomiejskiej, nowoczesnej, loftowej widzimy zachwycające, przytulne i komfortowe, a przy tym luksusowe wnętrza. Jasna kolorystyka, miękkie w dotyku materiały oraz wygodne meble z drewna i wikliny – to podstawowe wyznaczniki stylu Hampton.

Zachwycające wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton łączą w sobie dwie konwencje: atmosferę luksusowego apartamentu wypełnionego pięknymi przedmiotami oraz klimat domku na plaży, po którym możemy chodzić boso, a wieczory spędzać, grając w planszówki. W salonie (z dużymi przeszkleniami i widokiem na zapierającą dech w piersiach plażę!) musi znaleźć się przede wszystkim przepastna, wygodna sofa, która zmieści nie tylko wszystkich domowników, ale i spore grono przyjaciół i znajomych. Sięgamy ponadto po elementy, które wprowadzą do wnętrza nienachalny, wakacyjny klimat, np. bujany fotel, meble z rattanu, wikliny i drewna, także bielonego i poddanego renowacji. Uzupełniamy je o dodatki z lnu, płótna i bawełny – pledy, koce i poduszki.

Niektóre sprzęty pozornie tu do siebie nie pasują – dzięki temu wnętrza w stylu Hampton są eklektyczne i z powodzeniem łączą w sobie różne konwencje. Mogą się tu znaleźć zarówno abstrakcyjne obrazy czy inne dzieła sztuki, jak i pamiątki z podróży bądź muszelki, kamienie, a nawet gałęzie zebrane podczas długiego spaceru. Oprócz tego styl Hampton we wnętrzach lubi motywy marynistyczne: tkaniny w granatowo-białe pasy, wzór kotwicy, wiosła, sieci.

Z drugiej strony miejmy na uwadze, że styl Hampton został stworzony z myślą o wysoko sytuowanych nowojorczykach, którzy pragną swobody i wypoczynku, jednak bez rezygnowania z blichtru i luksusu. Do aranżacji warto zatem dołączyć kilka detali glamour, które będą wprowadzać tu atmosferę wielkomiejskiego apartamentu. Uwzględnijmy elementy ze szkła (np. szklany stolik lub barek na kółkach) oraz kryształów (jak bogato zdobiony żyrandol), wstawmy lustro w gustownej ramie itd. W stylistykę wnętrza w stylu Hampton wpiszą się ponadto fotele „ludwiki” oraz pasujące doń pufy i podnóżki.

Styl Hampton we wnętrzach: biele, beże i błękity

Styl Hampton we wnętrzach 2
Styl Hampton we wnętrzach 2

W temacie elementów wyposażenia, jak sofa, oraz dodatków obracamy się wokół ściśle określonych kolorów: albo stawiamy na beże i szarości, albo na obicia kojarzące nam się z turkusowym wybrzeżem lub niebem, które przed burzą przybiera odcień granatu. W związku z tym perfekcyjnie wpisują się tu wspomniane detale w stylu marynistycznym. Turkusowe, granatowe i czerwone czy fuksjowe dodatki będą idealnie komponować się z jasnymi kolorami ścian. Na poziomie ścian panuje bowiem wyważenie i stonowanie. Doskonałym tłem dla charakterystycznych elementów wyposażenia będą przełamane, brudne odcienie bieli, wpadające w krem lub beż, jak Ponadczasowa sepia, Niebywale śmietankowy czy Czar Alabastru z palety Dulux EasyCare. Ewentualnie możemy pójść w kierunku bardzo delikatnej, zimnej szarości (jak Odporny popielaty czy Stalowa szarość), uważajmy jedynie, aby wnętrze nie straciło w konsekwencji na przytulności.

Okazuje się, że nie trzeba fortuny, aby urządzić dom lub mieszkanie w stylu Hampton. Wystarczy precyzyjnie skomponować kolory ścian oraz odcienie dodatków, poruszając się wokół ściśle określonych barw. Dzięki temu, aby poczuć atmosferę nadmorskiego, luksusowego kurortu, nie będziemy musieli ruszać się z domu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...