Kolory do ciemnego pokoju

Kolory do ciemnego pokoju, które pomogą go rozjaśnić

Ciepłe tonacje to podstawa. Lekkie beże, miłe dla oka kremy, otulające róże – spektrum kolorów polecanych do ciemnego pokoju jest całkiem szerokie. Na tym jednak się nie kończy. W pomieszczeniu, z którego korzystamy przy sztucznym oświetleniu wbrew pozorom doskonale poradzą sobie również zimne odcienie. Podpowiadamy, jaki kolor do ciemnego pokoju wybrać.

Kolory do ciemnego pokoju należy wybierać z rozwagą, w sposób przemyślany i wyważony. Nie kierujmy się emocjami, a raczej cennymi poradami projektantów wnętrz. Pomieszczenia, w których przez większą część dnia panuje półmrok (to częsty problem pokojów wychodzących na północ), należy malować na jasne, pogodne i przede wszystkim ciepłe barwy. Z drugiej strony chłodne tonacje również zdadzą egzamin. Podpowiadamy, jakie kolory ścian do ciemnego pokoju to strzał w dziesiątkę.

Ciemny pokój. Jakie kolory? Róże!

Jaki kolor do ciemnego pokoju? Przede wszystkim ciepłe, optymistyczne tonacje, dzięki którym pomieszczenie nie będzie wyglądało jak ponury schron czy ciemna jaskinia. Ciepłe barwy w naturalny sposób ogrzeją wnętrze, nadadzą mu przytulności i odpędzą chłody. To idealne rozwiązanie do wnętrz użytkowanych przede wszystkim przy sztucznym oświetleniu. Sięgnijmy po kojące, otulające róże o różnej intensywności. Zacznijmy od niezwykle delikatnego Czystego Różu, aby przejść dalej – do odcieni magnoliowych (Ogrody Magnolii), różanych (Różane Perfumy), aż po intensywne, charakterystyczne i soczyste barwy (jak Niezmienny Amarant). Doskonale poradzą tu sobie kombinacje różnych odcieni różu, jaśniejszych i ciemniejszych, dzięki którym uzyskamy interesujący efekt, a „przy okazji” pokierujemy optycznym odbiorem wnętrza. 

Kolory ścian do ciemnego pokoju: błękity i cała reszta

Aranżujący ciemne pomieszczenia zazwyczaj unikają zimnych barw. Panuje przeświadczenie, że chłodne tonacje jeszcze bardziej wychłodzą wnętrze. Tak może być, ale… nie musi! Unikniemy tego efektu, jeśli zamiast rozmytych, ulotnych kolorów (które w ciemnym pomieszczeniu będą prezentować się szaro i nieciekawie) użyjemy intensywniejszych, nasyconych barw. Jak pomalować ciemny pokój? Może przewrotnie – na oryginalne odcienie błękitu? Zestawmy ze sobą dwa niebieskie odcienie – turkus (np. Tu Turkus) oraz kolor łączący w sobie nuty błękitu i szarości (jak Szary Denim). Aby je ocieplić i oswoić, połączmy je cienką linią w rozgrzanym kolorze, jak chociażby Czar Prowansji.  

Jak pomalować ciemny pokój? Może zimne kolory?

Zimnych kolorów możemy użyć tylko we fragmencie – nie na całych powierzchniach ścian, a jako detal. Jeśli podświadomie czujemy, że chłodne kolory do ciemnego pokoju to zdecydowanie za dużo, skonfrontujmy je z otulającymi, kojącymi barwami. Jako barwa bazowa sprawdzi się lekka szarość, odcienie beżowe, kremowe i piaskowe, jako uzupełniająca zaś – cudownie soczyste zielenie. Aby odwrócić uwagę od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu, na głównej ścianie uwiecznijmy zaskakujący motyw. Zadanie te spełni niebanalna kompozycja organicznych kształtów.

Ciemny pokój – jakie kolory? Różowy a brąz!

Kolory do ciemnego pokoju 2

Istotne są nie tylko kolory we wnętrzu, ale również ich lokalizacja i rozplanowanie w pomieszczeniu. Ściana z oknem zawsze wydaje się ciemniejsza niż jest w rzeczywistości. Pamiętajmy o tym, dobierając kolory farb. Jeśli sięgniemy po nasyconą, głęboką barwę, w takim miejscu nabierze ona mocy, intensywności. Zatem jaki kolor do ciemnego pokoju z oknem wybrać? Może interesujący odcień łączący w sobie urok różu i komfort, jaki daje nam brąz? Na ścianie z oknem zaplanujmy Różowy a brąz, Kolor Roku 2018 Dulux – stanie się dzięki temu głębszy, bardziej wyrazisty, jeszcze bardziej fascynujący. 

Ciemny pokój niekoniecznie jest zachęcającym miejscem, ale można to zmienić pociągnięciem pędzla (lub wałka). Wystarczy dobór odpowiednich barw. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...