Nowoczesna kuchnia na poddaszu w granatowym kolorze

Nowoczesne aranżacje kuchni – od czego zacząć?

Planując wystrój kuchni, warto wsłuchać się w swoje potrzeby i oczekiwania. Jednocześnie najważniejsze podpowiedzi to wielkość pomieszczenia, liczba domowników, styl wnętrza, ale również częstotliwość korzystania z kuchni. Inne zasady obowiązują w przypadku aranżacji kuchni w bloku, zazwyczaj niewielkiej, inne zaś podczas urządzania kuchni z wyspą.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania aranżacji kuchni?

Rada: Aranżowanie kuchni rozpocznij od zadania sobie kilku pytań. Podstawowe z nich to:

Jaki cel chcę osiągnąć?

  • Czy bardziej zależy mi na funkcjonalności, czy stylu? Czy umiem pogodzić jedno z drugim?
  • Jak duże zmiany zamierzam wprowadzić? Czy wystarczy malowanie ścian, czy w planie jest też wymiana zabudowy, a nawet posadzki?
  • Jak wykończyć ścianę w kuchni?
  • Jaki chcę mieć kolor ścian w kuchni?
  • Jak dopasować do niego meble, aby całość wyglądała spójnie?

Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić aranżację dotychczasowego wnętrza, czy planujesz urządzanie zupełnie nowego mieszkania, koniecznie przyjrzyj się poszczególnym strefom w kuchni. Przemyśl wielkość oraz rozmieszczenie każdej z trzech stref istotnych dla ergonomii tego pomieszczenia:

  • strefa mycia i sprzątania,
  • strefa przechowywania,
  • strefa przygotowywania.

Najlepiej kierować się tu zasadą trójkąta roboczego. Zgodnie z nią najważniejsze urządzenia w kuchni, jak zlew, lodówka oraz kuchenka są ulokowane na wierzchołkach trójkąta (optymalnie w równym oddaleniu od siebie). Pomaga to w funkcjonalnym rozplanowaniu prac w pomieszczeniu, od rozpakowywaniu zakupów – przez przygotowywanie posiłków, po sprzątanie.

Przykład nowoczesnej aranżacji kuchni w jasnych odcieniach

W tym celu rozrysuj sobie plan wnętrza i zastanów się, czy ich układ oraz rozmiary są dobrze przemyślane. Może uda się usprawnić komunikację pomiędzy nimi, tak aby korzystanie z kuchni było jeszcze wygodniejsze? Oczywiście tyczy się to przede wszystkim nowych wnętrz lub sytuacji, w której planujesz generalny remont i w zasadzie nie aranżację kuchni, a jej diametralną metamorfozę.

Jak może wyglądać aranżacja małej, nowoczesnej kuchni?

Aranżacje kuchni w bloku nie zawsze opierają się na trójkącie roboczym – w niewielkich pomieszczeniach często nie ma takiej możliwości. Na szczęście wnętrze może być funkcjonalne także wtedy, gdy wszystkie wspomniane strefy są zlokalizowane blisko siebie, nawet w jednej linii. W przypadku wyjątkowo małych kuchni za strefę roboczą, przygotowywania posiłków może służyć mały stół kuchenny. Lub odwrotnie: zrezygnuj ze stołu, a zamiast tego przedłuż blat tak, by służył jako jadalnia. Innym rozwiązaniem są blaty czy stoliki podwieszane na ścianie bądź wysuwane z zabudowy.

Nowoczesne aranżacje kuchni o niewielkich rozmiarach to jednak nie tylko sprytne i przemyślane planowanie i zagospodarowanie przestrzeni. Pomocny jest również projekt oraz styl zabudowy. Nowoczesne, niemal minimalistyczne meble, często nawet bez uchwytów świetnie wpisują się w ten trend, a dodatkowo mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Wystarczy do tego ujednolicona linia jasnej zabudowy. Skorzysta na tym szczególnie aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku.

Pomysł na aranżację kuchni z wyspą

Przykład aranżacji kuchni z wyspą na środku

Osiągnięcie optymalnego podziału stref w kuchni z wyspą to już znacznie prostsze zadanie. Wyspa oddalona nieco od reszty zabudowy sprawia, że korzystanie z pomieszczenia, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie przebiegają znacznie sprawniej. Co więcej, wyspa może posłużyć jako jadalnia, przynajmniej taka do szybkich śniadań.

Zastanów się, jak połączyć wizualnie wyspę z resztą zabudowy. Aranżacje kuchni na portalach internetowych przekonują do gry kolorem oraz materiałem: wyspa może wyraźnie oddzielać się od pozostałych mebli, dzięki czemu stanie się łącznikiem pomiędzy salonem a kuchnią lub po prostu centralnym punktem pomieszczenia. Tym samym na tle jasnej kuchni dobrze będzie prezentować się wyspa pomalowana na ciemny kolor, np. granatowy. Kontrasty to bardzo nowoczesny pomysł na aranżacje kuchenne.

Jaki kolor farby do kuchni?

Aranżacja nowoczesnej kuchni

Oto najważniejsze zasady malowania i planowania wystroju kuchni nowoczesnej:

  • Nowoczesna kuchnia często jest otwarta lub połączona z salonem. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby jej aranżacja była dopasowana stylem i klimatem do reszty wnętrza. Podobnymi wytycznymi należy się kierować podczas dobierania kolorów. Warto wybrać jeden odcień, który będzie się pojawiał w obu połączonych ze sobą pomieszczeniach. To znacznie lepszy pomysł niż kategoryczne wizualne rozłączanie tych dwóch stref.
  • Możesz wybrać jedną główną tonację i dobierać odcienie uzupełniające, towarzyszące – delikatniejsze niż kolor główny. Jako punkt główny takiej kompozycji dobrze sprawdza się Vintage Miodowy, czyli Dulux Kolor Roku 2019. To odcień bardzo uniwersalny, dlatego można go skomponować zarówno z neutralnym beżem, jak i zielenią, błękitem czy burgundem.
  • Kolory w kuchni warto też dobierać na zasadzie ton w ton – połączone odcienie tej samej barwy. Takie zestawienie jest najbardziej łagodne, stonowane (stąd nazwa ton w ton). Aby nie wydawało się zbyt „ostrożne” czy nieco zachowawcze, wystarczy przełamać je mocniejszym akcentem kolorystycznym, np. pod postacią paska czy obramowania okna w intensywniejszej barwie.
  • Innym sposobem jest łączenie harmonizujące – połączenie barw sąsiadujących na kole kolorów (np. żółty z zielonym, zielony z niebieskim). Takie połączenie ożywia wnętrze, dzięki czemu staje się ono bardziej interesujące. Najbardziej wyrazisty jest kontrast, czyli zestawienie barw leżących po przeciwległych stronach na kole kolorów. Wprowadza dynamizm do wnętrza, ale warto stosować go z umiarem, by nie przytłoczył pozostałych elementów wnętrza.
  • Wystrój kuchni nowoczesnej oparty na zdecydowanych kolorach, jak np. Granat Pierwsza Klasa, to świetna strategia. Kolory zdecydowane, intensywne potraktuj jako barwny akcent i otocz je neutralnymi. Barwy dobieraj we wnętrzu na zasadzie kontynuacji i nawiązań do kolorów już istniejących we wnętrzu. Takie kompleksowe i uniwersalne podejście do aranżacji wnętrza sprawdzi się w każdym stylu i w każdym pomieszczeniu.
  • Pamiętaj, że bardzo istotne są także kolory, w jakich są utrzymane meble kuchenne. Mogą nawiązywać do kolorów ścian i delikatnie się z nimi stapiać (to najlepiej działa przy jasnej zabudowie, np. białej) lub wybijać się na ich tle. Piękną kompozycję mogą stworzyć meble kuchenne w naturalnym odcieniu drewna, np. dębu.

Jaka farba do kuchni?

Od farb do kuchni wymagamy przede wszystkim odporności. Z uwagi na dość wymagające warunki panujące w pomieszczeniu (przede wszystkim podwyższona temperatura, spora ilość pary wodnej oraz ryzyko powstawania plam i tłustych osadów) nie można zastosować tu „standardowego” produktu, takiego jak w salonie czy sypialni. Najlepszym rozwiązaniem jest farba Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka. Tworzy trwałe powłoki, odporne na trudne plamy (także z tłuszczu) oraz działanie wilgoci i grzybów pleśniowych.

 

 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...