Grunty
Gruntowanie to nieodłączny element malowania. Dobrze dobrany grunt do ścian pozwala na wyrównanie ich chłonności oraz uzyskanie równomiernego koloru nakładanych później farb. Przeczytaj, czym się kierować, wybierając grunt pod farbę.
Po co stosuje się grunt malarski?
Grunty to produkty rozumiane zarówno jako specjalne emulsje gruntujące, jak i farby podkładowe.
Farby gruntujące pełnią jasno sprecyzowane funkcje:
- wyrównują chłonność ścian,
- ujednolicają podłoże,
- zapewniają równomierny kolor farb nawierzchniowych oraz ich lepsze krycie,
- zapewniają lepszą przyczepność farb nawierzchniowych.
Farba gruntująca do ścian tworzy na powierzchni powłokę, przygotowującą ścianę na aplikację kolejnych wyrobów.
Z kolei emulsje podkładowe, gruntujące nie tworzą powłok, za to wnikają w głąb ściany, wzmacniając i stabilizując podłoże. Ponadto:
- redukują pylistość podłoża,
- wyrównują chłonność i znacznie zmniejszają nasiąkliwość podłoża,
- zwiększają wydajność farb nawierzchniowych.
Jaka farba gruntująca najlepsza?
Przed zakupem sprecyzuj, czego oczekujesz od produktu. Pozwoli Ci to na podjęcie najlepszej decyzji. Oprócz powyżej opisanych właściwości farby podkładowe mają również inne cechy charakterystyczne:
- Dulux Grunt Podkładowy – to lateksowa farba podkładowa do ścian i sufitów. Doskonale nadaje się do pierwszego malowania stabilnych powierzchni, ale też do przemalowania ciemnych kolorów na jasne.
- Dulux Grunt Kryjący Podkładowy – tworzy białe, matowe powłoki, które optycznie niwelują nierówności podłoża. Poza tym jest łatwy w aplikacji, ma niski poziom chlapania i szybko schnie.
Jaki grunt pod farbę?
Jeśli szukasz dobrego gruntu pod malowanie, wybieraj spośród tych produktów:
- Dulux Grunt – to gotowa do użycia emulsja przeznaczona do przygotowywania powierzchni przed malowaniem farbami (głównie emulsyjnymi). Dzięki znacznikowi gruntowania umożliwia pełną kontrolę aplikacji. Tuż po nałożeniu zostawia delikatną, fioletową poświatę, która potem znika.
- Dulux Universal Primer – koncentrat o bardzo silnym działaniu wiążącym. W związku z tym jest przeznaczony przede wszystkim do mniej stabilnych podłoży. Poprawia odporność powłok malarskich na wodę.
Czy stosowanie farb podkładowych i gruntów jest konieczne?
W przypadku nowych ścian zabezpieczenie podłoża to podstawa. Jeśli podłoże jest stabilne i mało chłonne, wystarczy, że zastosujesz wybraną i dopasowaną do potrzeb ścian farbę podkładową. Jeśli jednak pracujesz na mało stabilnym i chłonnym podłożu, w pierwszej kolejności zaaplikuj emulsję gruntującą, a dopiero warstwę podkładową.
Gruntowanie ścian remontowanych jest z kolei wskazane m.in., jeśli podczas przygotowywania podłoża usunięto poprzednie powłoki malarskie.
Dobrze dobrany grunt lub farba podkładowa pozwalają na prawidłowe przygotowanie ścian przed kolejnym etapem: aplikacji farby. Dzięki odpowiednim produktom osiągniesz najlepszy efekt, czyli dokładnie i równo pomalowane ściany oraz głębię koloru.