Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Jak pomalować pokój dzienny? Inspiracje i aranżacje
Pokój dzienny to nie tylko wygodna kanapa, fotele, stolik i telewizor! Zadbajmy o tło, czyli kolory ścian. Dzięki odpowiednim odcieniom stworzymy stylowe, modne i przytulne wnętrze – dopasowane do nas i w pełni oddające styl aranżacji.
Pokój dzienny, salon, to serce domu, jeden z jego najważniejszych elementów, miejsce nadające ton aranżacji. Wykorzystane tu kolory nie mogą być więc przypadkowe. Na szczęście dobierając odcienie farb, możemy posługiwać się różnymi algorytmami i regułami. Podpowiadamy, jak pomalować pokój dzienny, aby wykreować komfortową, a przy tym kreatywną przestrzeń.
Jak pomalować pokój dzienny? Określ styl
Wnętrze traktować należy jako całość. Decydujący jest styl aranżacji. To, jaką konwencję wybraliśmy, powinno zaważyć na wystroju pokoju dziennego, a szczególnie – na zastosowanych w nim kolorach. Wnętrza skandynawskie lubują się w jasnych, zimnych tonacjach nawiązujących do krajobrazów zaśnieżonej Norwegii lub Finlandii. Minimalistyczne z kolei mogą bazować na bieli – chętnie tworzącej kontrasty z innymi, wyrazistymi barwami. Stylistyka prowansalska zachęca nas do sięgania po lekkie, wrzosowe odcienie, retro stawia na optymistyczne, cukierkowe kolory, klasyczna zaś na wyważone beże i bezpieczne brązy. Jeśli zatem pragniemy, aby aranżacja pokoju dziennego trafiała w punkt, sprecyzujmy najpierw, w osiągnięciu jakiego stylu nam zależy.
Trendy w malowaniu pokoju
Dobierając kolory do pokoju dziennego, możemy zainspirować się również najnowszymi trendami. Co w designerskim światku piszczy? Projektanci na nowo odkryli magię ciepłych, kojących barw, dzięki którym wnętrze staje się naszym sanktuarium, przytulnym, otulającym schronieniem. Na prowadzenie wychodzi tu odcień Różowy a brąz (Kolor Roku 2018 Dulux) zamykający w sobie refleksy naturalnego drewna i dyskretny urok gliny. Różowy a brąz stanowi dobrą podstawę dla zestawień kolorystycznych o różnym charakterze, łączy się zarówno z nasyconymi błękitami, szarościami i granatami (kłania się tu odcień zamykający w sobie szare i niebieskie tony – Szary Denim), jak i lekkimi, subtelnymi wrzosowymi oraz różowymi tonacjami (jak Różany na Test). Interesujący efekt uzyskamy, zestawiając ze sobą te odcienie nie na zasadzie ściana-ściana, a raczej góra-dół.
Pokój dzienny w kolorach natury
Doskonale w aranżacji pokoju dziennego – niezależnie od stylu wnętrza oraz obranej konwencji – prezentują się również kolory nawiązujące do natury. Oprócz wspomnianych zieleni oraz dających poczucie bezpieczeństwa brązów (jak Efektowny Brąz) czy kojących beżów (np. Popisowy Biszkopt) możemy sięgnąć po rdzawe, rude odcienie spadających liści, jesieni. Zestawmy je z eleganckim metalem, miedzią, kolorem starego złota oraz szkłem, a uzyskamy niebanalne, przemyślane wnętrze.
Jeśli natura, to również piękne, tajemnicze zielenie. Mają niemal magiczną moc sprawczą – zmieniają wnętrze w dżunglę. Albo zachwycającą aranżację w stylu boho, inspirowaną podróżami i trendami proekologicznymi, taką z drewnianym stołem i krzesłami, do tego całą wypełnioną roślinami. Znakomitym przykładem magnetyzującej zieleni jest Zieleń Boho. Z roślinami doniczkowymi oraz naturalnym drewnem perfekcyjnie komponują się też kolory zgniłej zieleni oraz inne butelkowe, nasycone tony. Warto zestawić je z odcieniami bardzo subtelnej szarości, aby odciążyć aranżację.
Oprócz tego mamy do wyboru lekkie, pogodne tonacje (może Trwale Zielony?) oraz intensywniejsze, nasycone, ale dość pogodne odcienie (jak Dzikie Pnącza).
Jasno, jaśniej, najjaśniej – pokój dzienny i pochodne bieli
Jak pomalować pokój dzienny? Kolory możemy wybierać, kierując się stylem wnętrza oraz biorąc pod uwagę wnętrzarskie trendy. Możemy też postawić na tonacje uniwersalne, ponadczasowe, wszechstronne – takie, które nigdy nie wyjdą z mody. Działaniu czasu z pewnością nie poddaje się cała gama off-white’ów, czyli pochodnych bieli. Doskonale wpisują się przynajmniej w kilka konwencji, mogą być nienachalne i eleganckie lub swobodne i bezpretensjonalne. Stanowią przepiękne tło zarówno dla jasnych mebli – kanapy z beżową tapicerką czy też stolika z naturalnego dębu – jak i ciemnych sprzętów. Jakie odcienie się tu sprawdzą? Ciepła Ponadczasowa Sepia, smakowity Niebywale Śmietankowy, mroźne Białe Żagle oraz wiele, wiele innych, pośrednich tonów.
Jak pomalować pokój na dwa kolory?
Niektóre trendy wnętrzarskie są bardzo dynamicznie – pojawiają się, a za chwile już ich nie ma. Inne pozostają z nami na długo, nieznacznie ewoluując. Jednym z takich trendów jest malowanie pokoju na dwa kolory. Wykorzystujemy ten trik jeszcze chętniej niż wcześniej i podchodzimy do niego znacznie odważniej.
Malowanie pokoju na dwa kolory na poziomie ściana-ściana to jedno z podstawowych i na pewno wypróbowanych już rozwiązań. Podejdźmy więc do tematu inaczej, trochę przewrotnie. Po pierwsze, aby osiągnąć naprawdę niecodzienny efekt, przemyślmy, jakie kolory ze sobą zestawić. Doskonale sprawdzają się tu kontrastowe tonacje, o różnym charakterze i nasyceniu lub też odcienie z tej samej rodziny barw, ale np. głęboki i bardzo rozmyty. Możemy też łączyć ze sobą kolory ciepłe i zimne lub jako przeciwwagę dla mocniejszego odcienia zastosować szarość lub biel, czyli tzw. kolory neutralne.
Pomysły na pokój dzienny w kilku kolorach:
- Górny odcinek ściany pomalujmy na jaśniejszy kolor, który stworzy delikatny, ale widoczny kontrast zarówno z odcieniem bazowym, jak i z białym sufitem. Wystarczy kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów.
- Stwórzmy interesującą „lamperię” na wysokości 1\5 lub 1\3 ściany.
- Na nowo zinterpretujmy klasyczne rozwiązanie. Wybierzmy dwa kolory ścian, jednak wyjdźmy z nimi poza narożniki pomieszczenia, np. 20-30 cm na sąsiednie ściany – to prosty trik, który daje świetny efekt.
- Namalujmy na ścianie organiczną formę, kształt, figurę lub serię kropek, których kontrastowa barwa skupi na sobie uwagę.
Jak urządzić pokój dzienny?
Wystrój pokoju możemy planować na jeden z dwóch sposobów: albo oprzeć go na ulubionej, efektownej tonacji i to na jej podstawie wykreować charakter wnętrza, albo – o czym wspomniano już wyżej – wybrać wymarzony styl i sięgnąć po paletę kolorów, którymi operuje. Zastanówmy się, co sprawdzi się lepiej w naszym przypadku.
Jeśli upatrzyliśmy sobie daną konwencję, którą chcielibyśmy wdrożyć w pokoju dziennym, mamy ułatwione zadanie. Wystarczy przejrzeć parę wnętrzarskich magazynów czy zasoby portali społecznościowych. Weźmy przykład stylu skandynawskiego. Aranżacja pokoju dziennego, w bloku czy domu, inspirowanego klimatem Skandynawii to proste i wdzięczne zajęcie. Wystarczy, że znajdziemy stary drewniany regał, nawet z czasów PRL, który będzie nam służył jako szafka telewizyjna. Poza tym przyda nam się charakterystyczna sofa o geometrycznym kształcie, stolik-nerka i – jeśli dysponujemy większą ilością miejsca – dwa tapicerowane fotele z drewnianymi podłokietnikami. Drewniana podłoga, betonowy lub kamienny parapet i do tego odsłonięte, wyeksponowane okno. Oprócz tego detale: gałąź, na której zawiesimy lampki, grube, woskowe świece, drewniane wazoniki, ciepłe pledy i miękkie poduszki.
Teraz pora na kolorystykę. Wystrój pokoju dziennego w stylu skandynawskim uwzględnia takie barwy, jak szarość i biel, błękit i zieleń, nieco granatu. Raczej zimne tonacje, przywodzące na myśl atmosferę Północy.
Gdybyśmy z kolei chcieli podążać w innym kierunku i aranżację pokoju oprzeć o ulubiony odcień, mamy znacznie szersze pole do popisu. Możemy dowolnie dobierać detale i meble, uważając jedynie, aby zachować w tym konsekwencję.
Przemyślana aranżacja pokoju to kolory ścian, jak również meble i dodatki. Dopiero, kiedy połączymy te wszystkie składniki, osiągniemy wnętrzarski sukces.
Polecane kolory
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie