
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Szukasz pomysłu na aranżację wnętrza z ciemnymi meblami? Przeczytaj, jakie kolory ścian sprawdzą się najlepiej, a jakich lepiej unikać. Zobacz też modne aranżacje!
Salon z ciemnymi meblami otwiera przed nami dwie aranżacyjne drogi i dwa kolorystyczne kierunki. Czy należy wybierać jasne czy ciemne tonacje? Przeczytaj, jakie kolory ścian sprawdzą się najlepiej, a jakich lepiej unikać.
Salon z ciemnymi meblami? Klasa sama w sobie! Brązowa lub czarna (eko)skóra, obicie w ciemnym, głębokim odcieniu, stolik z egzotycznego drewna – naprawdę niewiele trzeba, aby nadać wnętrzu gustownego charakteru, pałacowego stylu, ale też dość kameralnego czy nawet wręcz intymnego klimatu. Oczywiście zamierzony efekt uzyskamy tylko i wyłącznie, jeśli uda nam się sprytnie połączyć ciemne meble z odpowiednim kolorem ścian. Jakie ściany do ciemnych mebli to strzał w dziesiątkę, jakie zaś – zupełne pudło?
W zasadzie mamy do wyboru dwie drogi i… żadnych półśrodków. Salon z ciemnymi meblami najlepiej pomalować albo na jasne, lekkie tonacje, albo na ciemne, głębokie kolory.
Chcesz wiedzieć, jak ten kolor będzie wyglądał na Twojej ścianie? Kup tester koloru!
Wariant nr 1: jasne ściany do ciemnych mebli
Bazujemy tu na kontrastach. Ciemne meble na tle jasnych ścian będą prezentować się doskonale – odetną się mocną linią od otoczenia i jednocześnie ukażą się nam w całej krasie i okazałości. Aranżacja nabierze lekkości i świeżości, dzięki czemu na pewno nie odbierzemy jej jako przeładowanej, nawet jeśli pomieszczenie jest raczej niewielkie.
Doskonałą bazą dla kolorystycznych kontrastów będą ulotne, ciepłe tonacje, jak Białe Wino czy Ponadczasowa Sepia. Odcienie waniliowe i śmietankowe to również znakomite rozwiązanie, szczególnie, jeżeli z pomieszczenia korzystamy raczej przy sztucznym świetle. Jeśli wnętrze przez dużą część dnia ma dostęp do naturalnego światła, możemy sięgnąć po lekkie, rozmyte szarości, jak np. Polarna Mgiełka bądź Beztroska Zima.
Zdarza się, że planując aranżacje salonu z ciemnymi meblami, musimy podjąć odważną decyzję. Dość śmiałym wyborem jest zestawienie ciemnych mebli z nasyconymi, głębokimi, ciemnymi kolorami ścian. Efekt? Oszałamiający! Ciemne lubi się ciemnym i do ciemnego pasuje. Bryły mebli zamiast odznaczać się na tle otoczenia, subtelnie się weń wtapiają, tworząc jedną, plastyczną całość, idealnie płynną kompozycję.
Oczywiście perfekcyjną wręcz podstawę stanowi tu czerń. Przy odpowiednich warunkach w pomieszczeniu nie przytłoczy go ani nie przeciąży. Odcień Nocna Wyprawa (czyli czerń, jednak nie w nazbyt głębokim wydaniu) znakomicie wypada w pojedynkę, jak również w towarzystwie mocnego brązu (jak Indyjski Palisander) czy też nasyconej, zgniłej zieleni. Idealnie do ciemnych mebli pasują również takie odcienie jak Mocna Kawa oraz Granat Pierwsza Klasa.
Jasne czy ciemne, rozmyte czy nasycone? Który z tych kierunków należy obrać? Oczywiście główne kryterium stanowią nasze własne preferencje i upodobania. Niektórzy z nas najlepiej czują się w otoczeniu jasnych barw, inni wolą towarzystwo ciemnych odcieni. Kolejnym czynnikiem, jakim należy się kierować, jest wielkość pomieszczenia oraz warunki panujące we wnętrzu. Jeśli salon z ciemnymi meblami jest niewielki i ciasny, głęboko rozważmy, czy ciemne barwy to rzeczywiście dobry pomysł. W przypadku przestronnych, otwartych pomieszczeń możemy pozwolić sobie na więcej. Do głosu dochodzi też styl architektoniczny wnętrza. Niektóre konwencje, np. skandynawska, gustują w jasnych barwach, inne, m.in. industrialna, operują nasyconymi tonacjami, chociażby na poziomie detalu.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie