Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim

Oszczędny styl skandynawski doskonale sprawdza się w łazience. Połączenie bieli oraz innych jasnych barw oraz drewna nada jej elegancji, pozbawionej jednak przesady. Oto łazienka w stylu skandynawskim.

Klimat mroźnej Północy można bardzo łatwo odtworzyć… we wnętrzu łazienki! Chłodna kolorystyka i perfekcyjnie dopasowane dodatki, do tego połączenie bieli i drewna, pozwolą na stworzenie aranżacji nawiązującej do stylu fińskiej sauny. Skandynawska łazienka wymaga połączenia tylko kilku podstawowych elementów.

Jakie kolory do łazienki w stylu skandynawskim?

Łazienka skandynawska to przede wszystkim nienachalna, spokojna kolorystyka. Dlaczego właśnie taka? Jeżeli zależy nam na uzyskaniu skandynawskiego stylu, inspirujmy się skandynawskim klimatem oraz przyrodą:

- biel przede wszystkim

Króluje tu bezkresna biel w przeróżnych odsłonach – raczej przybrudzone tony niż podstawowa, śnieżnobiała tonacja. Co istotne, sięgamy zwłaszcza po te odcienie, które skłaniają się ku szarościom, jak Fińska Sauna, Skandynawska Prostota czy Morska Grota z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka.

- szarości

Poza tym mogą się tu również znaleźć szarości o różnej intensywności – od tej niemal przechodzącej w biel, nawet po grafity. Po środku znajdziemy chociażby perfekcyjnie przemyślany odcień Szary Denim, łączący w sobie tony zachmurzonego nieba i atramentu.

- błękity

Co jeszcze? Łazienka skandynawska nie może obejść się bez błękitów, również o zróżnicowanym nasyceniu. Wbrew pozorom oprócz odcieni pogodnego nieba sprawdzą się tu także głębokie turkusy.

Skandynawskie ściany w łazience

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ściany pomalowanej farbą z wykończeniem z płytek ceramicznych, zwłaszcza w strefach z umywalką oraz prysznicem czy wanną. Zestawienie takich, dwóch rożnych powierzchni może stanowić dobrą podstawę dla zabawy kolorami. Białe płytki i ciemnoszara farba – to na pewno zda egzamin! Podobnie terakota ułożona w czarno-białą mozaikę i błękitne ściany. Świetnym pomysłem jest również dobranie takich samych odcieni płytek i farby. Obydwa wykończenia będą doskonale uzupełniać się wizualnie. Aby podkreślić odrębność płytek, możemy podkreślić je ciemniejszą fugą.

Łazienka w stylu skandynawskimaranżacje, meble i dodatki

Kolory budują klimat w skandynawskiej łazience, ale to meble i odpowiednie dodatki go dopinają i podkreślają. Nadają wnętrzu pożądany styl i jasną informację: oto skandynawska łazienka.

*Zacznijmy od standardowego wyposażenia łazienki. Ceramika i łazienkowe sprzęty najczęściej występują w bieli. I bardzo dobrze, biel jest tu bowiem barwą podstawową.

*Oprócz tego nie może zabraknąć drewna, raczej nie egzotycznego, ale rodzimych, wytrzymałych i trwałych gatunków, przede wszystkich tych o jasnej, stonowanej kolorystyce. Prawidłowo zaimpregnowany dąb czy jesion poradzą sobie w pomieszczeniu, mimo panujących tu warunków. Modny z pewnością jest motyw brzozy.

Oczywiście nie rezygnujmy też z dodatków w drewnie. Drewniany regał-drabina to absolutny hit i bardzo istotny element łazienki w stylu skandynawskim, podobnie półki wykonane ze stylizowanych na surowe, nieco nieregularnych desek. Oprócz tego: drewniany, rustykalny stołeczek, na którym możemy postawić świece z naturalnego wosku oraz drewniane skrzyneczki i pudełka, które ułatwią nam organizację strefy przechowywania.

*Nowoczesna łazienka skandynawska operuje kontrastami. Dobrym pomysłem jest przełamanie jednolitości kolorystycznej mocniejszymi akcentami i dodatkami, np. w czerni lub mosiądzu. Może to być np. bateria umywalkowa w kolorze starego złota lub modne, okrągłe lustro w czarnej, metalowej ramie.

*Jeśli dodatkowo nasza skandynawska łazienka ma okno, nie rezygnujmy z roślinności. Wybierzmy takie gatunki, które będą dobrze czuły się w wilgotnym środowisku, np. draceny albo fikusy.

Mała łazienka w stylu skandynawskim

Czy skandynawska łazienka w bloku to dobry pomysł? Najlepszy! Jasne, stonowane barwy to największy sojusznik niewielkich wnętrz i rozwiązanie problemu małego metrażu. Jasna kolorystyka wizualnie powiększa pomieszczenie. Jeśli chcemy dodatkowo optycznie podnieść sufit, pomalujmy górny odcinek ścian (kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów) na kolor sufitu, czyli przeważnie biel.

Co jeszcze możemy zrobić, aby łazienka w stylu skandynawskim w bloku wydawała się przestronniejsza? Na pewno unikać przeładowania. Zrezygnujmy z ciężkich zabudów na całą ścianę (a jeśli już, to wybierzmy taką w jasnym kolorze, np. dopasowanym do ściany). Zamiast tego sprawdzą się tu półeczki, zwłaszcza w formie wspomnianej już drabiny. Poza tym warto „uwolnić” przestrzeń podłogi. W tym celu zamiast sedesu wolnostojącego kupmy podwieszany, do tego podwieszaną szafkę umywalkową lub samą podwieszaną umywalkę. Pomieszczenie nabierze lekkości!

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim nie potrzebuje wiele. Egzamin zdadzą tu naturalne materiały i dodatki oraz kolory. Postawmy na chłodny, wyważony klimat kontrastujący z ciepłem łazienkowego wnętrza.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...