
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Kluczowym pojęciem jest tu czystość i prostota. Wnętrze sprawiać wrażenie dokładnie zaplanowanego, bez przypadkowych kolorów czy faktur. Styl skandynawski w kuchni to naturalne połączenie naturalnych materiałów, nienachalnym barw i światła.
Funkcjonalność, jasno zaakcentowane granice, czystość i przejrzystość. Do tego niezagracowane blaty: wszystkie garnki znają swoje miejsce, sztućce leżą w należytym porządku, a kubki i talerze pod ręką, i tylko czekają na swoje pięć minut. Styl skandynawski w kuchni sprawdza się nie tylko od strony aranżacyjnej, ale także użytkowej. I co tu ukrywać: w większości małometrażowych polskich mieszkań taka konwencja to jedno z najpraktyczniejszych i najrozsądniejszych rozwiązań.
Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim na pierwszy rzut oka nie imponują. Nie uświadczymy tu swoistej eksplozji faktur, ozdobników czy dekoracji. I o to właśnie chodzi! Cel jest tu zgoła inny: wygoda i funkcjonalność. Ma być prosto, by nie powiedzieć – minimalistycznie. Unikamy skomplikowanych rozwiązań, nadmiernego eksponowania sprzętów. Wykorzystujemy przestrzeń tak, by jak najlepiej służyła domownikom, a nie ich przytłaczała.
Stąd też wszechobecne nienachalne kolory. Fronty kuchennej zabudowy są jasne i gładkie, blaty proste i naturalne – drewno bądź kamień. Gładki drewniany blat idealnie współgra z eleganckim, ciężkim kamiennym zlewem. Tudzież drewniane fronty z kamienny blatem. Lub inaczej: duże białe framugi okien z drewnianymi roletami.
Przytulne wnętrze to jasne wnętrze, sekretem aranżacji kuchni w stylu skandynawskim są więc też duże okna. Możemy uwieńczyć je za pomocą wspomnianej rolety, ale też zostawić o bez żadnej oprawy typu roleta, firanka czy zasłona.
Pierwotnie za skandynawskim designem stała idea maksymalnego wykorzystania naturalnego światła, optycznego powiększenia przestrzeni, obowiązującym kolorem była więc oczywiście biel. Skandynawia to jednak dość odległy region, dlatego pojawiły się geograficznie zorientowane modyfikacje. Z biegiem lat biel zaczęto zestawiać z innymi barwami. Wprowadzono nostalgiczne szarości (jak Skandynawska Prostota), a także kojące błękity (może Błękitne Jezioro?) czy turkusy (Szykowny Turkus). Dziś za kuchnię w stylu skandynawskim może uchodzić nawet ta wyposażona w szare fronty mebli, jak również taka, w której jedna ze ścian została pociągnięta na czarno (odcień Nocna Wyprawa).
Miejscem istotnym dla skandynawskiej kuchni jest stół. To nie niespodzianka – najczęściej stół drewniany. Drewno jest wszechobecnym materiałem w aranżacjach kuchni w stylu skandynawskim. Występuje nie tylko w kontekście mebli, ale także dodatków, takich jak rolety czy elementy oświetlenia (piękne abażury!). Na poziomie mebli przewija się również szkło. Jeśli chcemy stworzyć przytulne wnętrze kuchni, wstawmy do niej przeszklony kredens lub witrynkę, np. odrestaurowaną i pomalowaną na biało.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie