Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Malowanie komody drewnianej krok po kroku
Odświeżenia wymagają nie tylko ściany, ale i meble! Wymiana sprzętów to w końcu tylko jeden z możliwych wariantów. Sprawdź, jak przeprowadzić malowanie komody krok po kroku, aby dopiąć odmienioną aranżację na ostatni guzik.
Malowanie jest najprostszym, najszybszym i przy tym ekonomicznym sposobem na odświeżenie wystroju. Wystarczy zmienić lub pogłębić odcień ścian albo wybrać całkowicie nowe barwy, aby przeprowadzić we wnętrzu metamorfozę. Pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. A apetyt na kolory – w trakcie malowania. Dlatego nie odkładajmy pędzli na
bok, tylko od razu zaplanujmy renowację mebli lub pędźmy do IKEA po zwykłą drewnianą komodę i nadajmy jej nowego wyrazu. Jak odnowić komodę z drewna i wpasować ją w nową aranżację? To superprosty zabieg, który przynosi świetny efekt.
Jak pomalować komodę? Instrukcja krok po kroku
Krok 1.
W pierwszej kolejności powinniśmy skompletować niezbędne narzędzia, akcesoria i produkty. Będziemy potrzebować przede wszystkim śrubokręta, papieru ściernego, małego pędzla, małego wałka, kuwety malarskiej, folii malarskiej lub ryz papieru, miękkiej szmatki lub gąbki i wiaderka, farby nadającej się do malowania drewna oraz mieszadła.
Do malowania komody perfekcyjnie sprawdzi się Dulux Rapidry, uniwersalna farba, którą możemy zastosować nie tyko do drewna, ale i PCV, metalu. Jest wydajna i łatwa w aplikacji, schnie bardzo szybko i ma neutralny zapach.
Krok 2.
Odkręcamy uchwyty lub gałki, aby ułatwić sobie malowanie frontów.
Krok 3.
Wyciągamy szuflady i ustawiamy je frontem do góry na zabezpieczonej folią lub papierem podłodze. Cały mebel również przenosimy w przygotowane miejsce.
Krok 4.
Oczyszczamy powierzchnię z łuszczących się, słabo trzymających się powierzchni powłok malarskich lub lakierniczych za pomocą papieru ściernego (najpierw gruboziarnistego, następnie drobnoziarnistego). Jeśli poprzednia warstwa jest w dobrym stanie, możemy jedynie ją zmatowić drobnoziarnistym papierem. Pamiętajmy, że poruszamy się wzdłuż kierunku słojów, nigdy w poprzek!
Krok 5.
Odpylamy mebel oraz go myjemy. Musimy pozbyć się wszelkich plam, których nie usunęliśmy podczas szlifowania, szczególnie tłustych zabrudzeń, śladów żywicy itd. Pozostawiamy komodę do całkowitego wyschnięcia.
Krok 6.
Dokładnie mieszamy farbę w opakowaniu.
Krok 7.
Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzedniej powłoki malarskiej, najpierw wykonajmy tzw. wymalowanie próbne, czyli test na małym, niewidocznym fragmencie powierzchni. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące efekty, oznacza to, że musimy zeszlifować całą warstwę farby lub lakieru.
Krok 8.
Malowanie komody rozpoczynamy od frontów, następnie zaś malujemy korpus. Nakładajmy farbę długimi, równymi ruchami, w pierwszej kolejności na detale, zdobienia czy załamania (za pomocą pędzelka) lub od razu na całość (za pomocą wałka). Po wyschnięciu pierwszej warstwy (w przypadku Dulux Rapidry trwa to zaledwie 2-4 godziny) rozprowadzamy kolejną, w ten sam sposób.
Jak pomalować komodę, czyli najpiękniejsze kolory
Popularność tematyki DIY sprawiła, że masowo zaczęliśmy malować komody na biało. Nic dziwnego: pociągnięte białą emalią meble prezentują się niezwykle uroczo, romantycznie, ale i bardzo modnie! Białe drewno sprawdzi się m.in. w topowej konwencji skandynawskiej, ale i wnętrzach rustykalnych czy minimalistycznych. Oprócz tego doskonale wypadają tu szarość oraz błękit. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie mocniejszym kolorom. Jeżeli chcemy, aby komoda stała się swoistym centrum aranżacji, postawmy na niebanalny turkus lub głęboką zieleń.
Jeśli zależy nam zaś na nietuzinkowym, ale dość subtelnym efekcie, możemy zaplanować malowanie komody w dwóch kolorach. Na inny, wyrazisty odcień pomalujmy… boki szuflad. Oryginalna barwa da o sobie znać dopiero po wysunięciu szuflady.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie