
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Drewno wybieramy przede wszystkim z uwagi na jego długowieczność. To materiał, który pięknie się starzeje, a wraz z wiekiem jedynie nabiera szlachetności i wyrazu. Poza tym można wielokrotnie poddawać je renowacji, odnawiać i dokonywać napraw. A także zmieniać jego kolor! Nic dziwnego, że tak chętnie sięgamy po okna drewniane, mimo ich wyższej ceny. Eksperci Dulux podpowiadają, jak oraz czym pomalować drewniane okna, aby cieszyć się ich eleganckim wyglądem przez długie kolejne lata.
Pamiętajmy, że malowanie okien drewnianych to zabieg nie tylko poprawiający estetykę stolarki, ale przede wszystkim profilaktyczny. Drewno charakteryzuje się dużą odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, ale pozostawione bez zabezpieczenia szybko niszczeje. Stara, popękana, łuszcząca się warstwa farby zagraża jego strukturze – w spękania może wnikać wilgoć, wskutek czego powstają nieszczelności, a ramy się wypaczają. Na szczęście malowanie ram okiennych z drewna tylko na pozór wydaje się być pracochłonne czy skomplikowane. W rzeczywistości renowację okien przeprowadzimy szybko i bez pomocy profesjonalistów.
Malowanie okien drewnianych krok po kroku
Krok 1.
W pierwszej kolejności skompletujmy narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac. Na liście niezbędników powinny się znaleźć: papieru ściernego oraz bloczki ścierne, mały pędzel, mały wałek, kuweta malarska, folia malarska, taśma malarska, miękka szmatka lub gąbka, wiaderko, farba nadająca się do malowania drewnianych okien oraz mieszadło.
Czym pomalować okna drewniane? Z uwagi na lokalizację najlepiej sięgnąć po wyrób nadający się do stosowania zarówno wewnątrz (o niedrażniącym, delikatnym zapachu) oraz na zewnątrz (odporny na działanie czynników atmosferycznych, jak opady deszczu czy promieniowanie UV). Nasze wymagania z pewnością spełni farba Dulux Rapidry. Tworzy trwałe, odporne, nieżółknące powłoki.
Krok 2.
Zabezpieczamy miejsce przeprowadzania prac, usuwamy zbędne przedmioty, demontujemy karnisze. Oklejamy szyby i ściany, parapet taśmą malarską, żeby szybciej zrealizować projekt malarski bez zbędnego czyszczenia.
Krok 3.
Łuszcząca się warstwa farby nie będzie stanowiła zbyt dobrej bazy dla nowej powłoki. W związku z tym przed malowaniem należy ją usunąć. Pomoże nam w tym papier ścierny oraz bloczki ścierne – najpierw sięgamy po gruboziarniste, potem zmieniamy na te o drobniejszych ziarnach. Końcowy etap szlifowania to zmatowienie powierzchni drewna drobnoziarnistym papierem. Przy okazji szlifowania starajmy się wyrównać wszelkie ryski i uszkodzenia. Poruszajmy się zgodnie z rysunkiem słojów, nigdy odwrotnie!
Jeśli jednak poprzednia powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy, że delikatnie zmatowimy powierzchnię. Dzięki temu nowa warstwa farby osiągnie lepszą przyczepność.
Krok 4.
Następnie oczyszczamy okna z powstałego pyłu i dokładnie myjemy ramy. Musimy pozbyć się wszelkich zabrudzeń, rys i zatłuszczeń. Pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia.
Krok 5.
Jeśli podczas szlifowania nie udało nam się wyrównać większych rys, musimy dokonać napraw za pomocą specjalnej szpachlówki do drewna. Postępujmy zgodnie z instrukcją jej producenta.
Krok 6.
Precyzyjnie oklejamy ramę okienną, tak aby nie zabrudzić szyb farbą. Taśmę malarską przyklejamy do szyby, tuż przy ramach. Następnie dokładnie mieszamy farbę w opakowaniu.
Krok 7.
Jeśli nie usunęliśmy poprzedniej powłoki, a jedynie zmatowiliśmy powierzchnię i dodatkowo planujemy malować okna drewniane innym wyrobem niż poprzednio, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie w pierwszej kolejności tzw. wymalowania próbnego – na niewielkim, słabo widocznym fragmencie ramy. Dzięki temu upewnimy się, że nie powstaną jakiekolwiek niepożądane efekty wizualne. W innym przypadku należy w całości zeszlifować starą warstwę farby i na nowo przygotować powierzchnię.
Krok 8.
Jeżeli odsłoniliśmy surowe drewno, ponadto rama będzie narażona na oddziaływanie warunków zewnętrznych, powierzchnię warto w pierwszej kolejności zaimpregnować impregnatem technicznym, a następnie farbą podkładową. Informacji na temat zalecanych produktów szukajmy w karcie technicznej farby do malowania drewnianych okien. W przypadku renowacji ram od wewnątrz wystarczy warstwa podkładowa z farby Dulux Rapidry.
Krok 9.
Najpierw za pomocą pędzelka nakładamy farbę na trudno dostępne miejsca, styk ram z szybą, załamania itd., większe powierzchnie możemy malować małym wałkiem. Nabieramy na włosie równomierne, niezbyt obfite ilości farby. Malujmy pewnymi ruchami dłoni aż do uzyskania równej warstwy. Jeśli wybraliśmy Dulux Rapidry, będziemy potrzebować 2 warstw farby. To produkt szybkoschnący, dlatego też drugą warstwę nakładamy już po 2-4 godzinach od poprzedniej.
Krok 10.
Zrywamy taśmę malarską od razu po skończeniu malowania drewnianych okien.
Jak odnowić drewniane okna? Sekretem dobrze przeprowadzonej renowacji jest prawidłowe przygotowanie powierzchni oraz wybór najlepszych produktów do malowania. Możemy postawić na klasyczną biel i odświeżyć ramy lub całkowicie odmienić wnętrze, nadać mu interesującego akcentu, podkreślić strefę z oknem. Wystarczy, że zamiast bieli postawimy na piękną szarość, interesujący turkus lub energetyczną żółć.
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie