Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Oryginalny pomysł na sufit w kuchni
Sufit w kuchni wcale nie musi być nudny. Odwaga wskazana jest przede wszystkim w temacie wyboru koloru. Dzięki odpowiedniej barwie możemy optycznie modyfikować proporcje wnętrza, uzyskując idealny efekt.
Pamiętajmy, że żaden z elementów w aranżacji nie istnieje w próżni. Także sufit, choć – przyznajmy – rzadko kiedy zwracamy na niego uwagę. Kolor sufitu w kuchni powinien stanowić kontynuację, wynikową pozostałych barw i faktur wykorzystanych w pomieszczeniu.
Co istotne, biel, mimo iż stanowi dla nas podstawową bazę, nie jest wyborem obowiązkowym. Nie bójmy się zaryzykować w temacie sufitu w kuchni, tym bardziej, jeśli cała aranżacja zachęca nas do odważnych decyzji.
Jak malować sufit - kilka pożytecznych rad
To prawda, biel stanowi uniwersalną receptę na różnorakie problemy we wnętrzu. Szczególnie związane z ich niewielką kubaturą. Jasne, lekkie barwy optycznie oddalają sufit od podłogi i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco wyższe. Biały sufit w kuchni to więc w wielu przypadkach najbezpieczniejsze rozwiązanie. Polecamy farby Dulux Absolute White, 100/100 w skali bieli.
Kolor pozwala na wizualne korygowanie wad i ograniczeń wnętrza. Biel podwyższa pomieszczenie, z kolei dzięki intensywniejszej barwie może się ono wydawać szersze, przestronniejsze. Malowanie sufitu kolorem kontrastowym do ścian pozwoli na wyraźne zaakcentowanie granicy pomiędzy obiema powierzchniami. Dzięki temu kąty staną się bardziej wyraziste, a sufit domknie kuchnię i podkreśli aranżację. O to nam chodziło! Jeżeli zaś jesteśmy dumnymi właścicielami dużego metrażu i sporej kuchni, możemy optycznie obniżyć wnętrze poprzez przeniesienie koloru z sufitu na górną część ścian. Świetnym pomysłem są ponadto przecierki lub zastosowanie wyrazistej faktury tynku – zatuszujemy w ten sposób niedociągnięcia i usterki. Jeśli nie jesteśmy pewni, która z barw będzie najlepsza, sięgnijmy po testery farb i pomalujmy nim fragment sufitu.
Oryginalny pomysł na kuchenny sufit
Kolorowy sufit w kuchni wpłynie na odbiór proporcji pomieszczenia, zaś różnego rodzaju ozdoby sprawią, że powierzchnia nad naszą głową zdecydowanie będzie przyciągać wzrok i skupiać na sobie uwagę. Do łask wracają sztukateryjne detale, jak rozety, gzymsy, kasetony, listwy, gipsowe dekoracje. Wybierzmy takie, które możemy samodzielnie pomalować farbą do sufitu, dzięki czemu uzyskamy idealny odcień. Niecodzienny rysunek sufitu sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych kuchniach, szczególnie tych połączonych z jadalnią lub, tym bardziej, salonem.
Jeżeli zaś stawiamy na prostotę, a nasza kuchnia jest utrzymana raczej w stylu minimalistycznym, postawmy na sufit podwieszany, np. załamujący się nad stołem lub długim blatem. Pozwoli nam to na kształtowanie paru poziomów sufitu, z których każdy można pomalować na inny kolor.
Sufit w kuchni - jak go pomalować?
Jeżeli już wybraliśmy idealny odcień farby do sufitu, możemy odetchnąć spokojnie – lwia część prac już za nami. Teraz wystarczy pomalować sufit w kuchni, co jest całkiem prostym zadaniem. Malowanie sufitu zaczynamy od przeniesienia mebli na środek pomieszczenia (jeśli to możliwe; lub całkowitego ich wyniesienia z kuchni) oraz zabezpieczenia ich przed zabrudzeniem. Prawdopodobnie powierzchnia sufitu będzie wymagała wygładzenia, a ewentualne rysy wypełnienia. Użyjmy do tego gipsu lub siatki malarskiej. Po przeschnięciu sufitu przecieramy go roztworem wody i płynu do mycia ścian, a na koniec przemywamy płaszczyznę wodą.
Jak malować sufit? Startujemy przy narożniku przy oknie lub w pobliżu drzwi. Krawędzie malujemy małym pędzelkiem, a całą powierzchnię – szerokim wałkiem, dokładnie wyciskając go przed użyciem. Farbę nanosimy równoległymi pasami, nie zostawiając przerw. Zanim przystąpimy do nakładania kolejnej warstwy farby do sufitu, poczekajmy aż poprzednia zupełnie wyschnie.
Doskonała farba do sufitu w kuchni
Miejmy na uwadze, że w kuchni panuje najczęściej specyficzny, dość wymagający mikroklimat. Gotowanie, smażenie, pieczenie, siekanie, mieszanie – każdej z tych czynności towarzyszy ryzyko poważnych zabrudzeń. Sufit również narażony jest na skutki naszych kulinarnych działań. Wybierzmy zatem taką farbę, która poradzi sobie z ewentualnymi zabrudzeniami oraz pozwoli na łatwe zmycie plam. Jakich informacji powinniśmy szukać na opakowaniu? Przede wszystkim dotyczących hydrofobowej powłoki, w którą nie mogą wniknąć ani wilgoć, ani płynne zabrudzenia czy też tłuste plamy. Zależy nam ponadto na odporności na działanie grzybów i pleśni. Idealna powłoka to taka, którą możemy szorować bez obawy o uszkodzenia. Wśród różnego rodzaju farb wyróżnia się przede wszystkim EasyCare Kuchnia i Łazienka firmy Dulux, dzięki której miłośnicy kuchennych eksperymentów wcale nie będą musieli się powstrzymywać.
Malowanie sufitu w kuchni jest proste – z wykonaniem zadania z pewnością poradzimy sobie sami. O ile oczywiście dobierzemy idealny odcień farby. Wtedy większość pracy praktycznie za nami.
Polecane kolory
Dodaj nową pracę
Dodaj nową pracę
Edytuj pracę
Usuń zadanie
Jesteś pewny? Wszystkie notatki, zdjęcia i zapisane elementy zostaną usunięte.
Zapisz kolor
Zapisz zadanie
Zapisz produkt
Zapisz zadanie