
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Aranżacja dużej kuchni jest bardzo prosta. Wystarczy wstawić do niej wyspę, która z powodzeniem zastąpi jadalnię, a podczas jej urządzania brać pod uwagę styl pozostałych pomieszczeń.
Duża kuchnia z wyspą czy niewielkie pomieszczenie, w którym nie ma miejsca nawet na stół? Niezależnie od wymiarów czy wielkości naszej kuchni na pierwszym miejscu stawiamy ergonomię. Dzięki starannie przemyślanemu projektowi zarówno gotowanie, jak i sprzątanie stanie się czystą przyjemnością.
Podstawową zasadą urządzania kuchni jest planowanie stref. Wyróżniamy tu kilka podstawowych sektorów spełniających różne funkcje: zapasów (lodówka, szafki), przechowywania (naczynia i sztućce), gotowania i zmywania. Strefa zapasów powinna znajdować się niedaleko strefy przygotowywania posiłków, podobnie zmywania. W strategicznych miejscach należy umieścić również kosz na śmieci (pod zlewem) oraz szufladę ze sztućcami (zaraz obok półki lub szafki z talerzami). Lodówka powinna znajdować się stosunkowo blisko wejścia (łatwiejsze rozpakowywanie), ale jednocześnie niedaleko zlewu (wygodne mycie produktów). Jak zatem widać, położenie każdego z sektorów powinno być uzależnione od ulokowania pozostałych.
Duża kuchnia oznacza szerokie możliwości, jeśli chodzi o projekt czy opcje zabudowy. W pomieszczeniu o większych rozmiarach możemy sobie pozwolić na sporą lodówkę typu side by side, szeroki okap oraz większą płytę grzewczą. Aranżacja dużej kuchni nie może obejść się również bez wyspy, która pełni rolę dodatkowej przestrzeni roboczej (co więcej, to właśnie na niej możemy zaplanować kuchenkę i płytę grzewczą) lub z powodzeniem zastępuje jadalnię bądź ją uzupełnia.
Jak urządzić dużą kuchnię z wyspą? Wyspę umieszczamy w centralnym punkcie, do którego będziemy mieć łatwy dostęp z wszystkich stron. Szerokość oraz długość wyspy powinna wynikać z wymiarów pomieszczenia. W przypadku kuchni o sporych rozmiarach nie decydujmy się na niewielką wysepkę, która będzie tu wyglądać nieproporcjonalnie. Projektując dużą kuchnię z wyspą, miejmy na uwadze również specyfikę pomieszczenia. W kuchniach otwartych na salon wyspa często stanowi łącznik pomiędzy jedną strefą a drugą, oprócz funkcjonalności wymagamy więc od niej pięknego wyglądu. Zabudowę od strony kuchni możemy uzupełnić o wygodne szafki, z kolei od strony salonu – o półki na książki lub wino.
A co z jadalnią? Duża kuchnia z jadalnią to marzenie niejednej pani i niejednego pana domu. Pełnowymiarowy stół z krzesłami powoli odchodzi do lamusa. Znacznie bardziej wygodna jest wyspa, która przejmuje zadania tradycyjnego stołu. Możemy zasiąść przy niej zarówno do szybkiego śniadania, jak i romantycznej kolacji, na moment nie tracąc przy tym kontaktu z osobą przygotowującą posiłek. Nie ma bowiem nic lepszego niż długie godziny spędzane na rozmowach nad kuchennym blatem.
Duża kuchnia z jadalnią lub wyspą wymaga zaplanowania również jeśli chodzi o kolory. Oczywiście, główna zasada brzmi: kuchnię otwartą urządzamy podobnym w stylu, co salon. Z drugiej strony nawet w przypadku, gdy oba pomieszczenia są od siebie oddalone, podczas projektowania aranżacji dużej kuchni nie możemy zapomnieć o konwencji zastosowanej w całym wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zbliżone tony lub – nieco przewrotnie – kontrasty. Dopełnieniem jasnego wnętrza stanie się więc kuchnia utrzymana w kolorze Antycznego Marmuru lub Waniliowej Poświaty z palety Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka, skandynawskiego zaś – szarości, jak Skandynawska prostota lub Fińska Sauna. Jeżeli natomiast stawiamy na przeciwieństwa, jadalnię pomalowaną na czerwień lub róż (jak Dulux EasyCare Niebanalnie Arbuzowy) połączmy z dużą kuchnią z wyspą w kolorze intensywnej szarości (jak Nocna Wyprawa).
Kierujmy się ergonomią, planujmy i zestawiajmy. Tak w skrócie można odpowiedzieć na pytanie „jak urządzić dużą kuchnię?”. Kolejna zasada brzmi: używajmy odpowiednich produktów. Pamiętajmy, że w kuchni, czyli pomieszczeniu narażonym na liczne zabrudzenia, w którym panuje podwyższona wilgotność, należy stosować specjalne preparaty. Z tymi wyzwaniami z pewnością poradzi sobie hydrofobowa farba Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka – 10-krotnie bardziej odporna na szorowanie niż standardowa emulsja*.
*Farba Dulux EasyCare do ścian i sufitu spełnia wymogi najwyższego, 1. rodzaju wg polskiej normy PN-C 81914: 2002. Każda farba z rodzaju 1, po 200 cyklach szorowania na mokro, posiada ubytek grubości powłoki nie większy, niż 70 μm. Dulux EasyCare po 2000 cykli szorowania (10 krotność wymogów normy) posiada ubytek powłoki poniżej 10 μm. Badania odporności zostały potwierdzone przez Instytut IMPiB w Gliwicach.