Wykończając garaż, pamiętajmy o jego nadrzędnym przeznaczeniu, jakim jest parkowanie samochodu. Liczą się jednak także dodatkowe funkcjonalności, jakich oczekujemy od tego pomieszczenia. Powinniśmy wygospodarować tu m.in. miejsce na przechowywanie akcesoriów samochodowych oraz – często – opon zimowych.

Aranżacja garażu: pamiętaj o funkcjach

Z drugiej strony garaż często zmienia się w mały, przydomowy warsztat, w którym dokonujemy prostych napraw i trzymamy narzędzia. W związku z tym odpowiedzią na pytanie „jak urządzić garaż” może być wygospodarowanie w nim części warsztatowej, np. z boku, przy jego dłuższej ścianie. Przyda nam się wtedy długi stół z półkami i szufladami oraz relingi do zawieszania narzędzi.

W aranżacji garażu często musi uwzględnić również miejsce na narzędzia ogrodowe i wszelkie akcesoria potrzebne w ogrodzie. Składzik wyposażmy w praktyczne uchwyty, dzięki czemu będziemy mieć pod ręką nasze ulubione grabie i motyki.

Garaż to również doskonałe miejsce na powiększenie przestrzeni do przechowywania, jeśli mamy jej jak na lekarstwo. Pomogą nam w tym podwieszane półki, w których schowamy sezonową odzież i obuwie lub stare (ale może kiedyś się przydadzą!) notatki ze studiów.

Ważną dla aranżacji garażu kwestią jest wybór odpowiednich mebli. Nie warto przenosić tu nieużywanych sprzętów z domu czy mieszkania, musimy pamiętać o panujących w garażu warunkach. Wybierzmy drewniane regały (pomalujmy je farbą Dulux Rapidry, dzięki temu przedłużymy ich trwałość i odporność na wilgoć) lub regały z ocynkowanej stali.

Jak urządzić garaż? Pomyśl o kolorze!

Co prawda, w przypadku aranżacji garażu nie musimy śledzić designerskich nowinek i trendów, jednak nie powinniśmy stawiać również na bylejakość. Nie oszukujmy się: ładne, zadbane miejsca użytkuje się o wiele przyjemniej i bardziej komfortowo. Pomyślmy zatem o kolorach, które sprawdzą się na garażowych ścianach.

Wybierając kolor farby do garażu, możemy kierować się chociażby kolorem karoserii. Koledzy z pewnością dostrzegą refleksy na czerwonym lakierze, jeśli otoczenie pojazdu utrzymamy np. w śnieżnej bieli, koleżanki zapiszczą z zachwytu, gdy ujrzą naszego różowego garbuska na tle pomarańczowych ścian.

Innym kryterium doboru barw może być psychologia kolorów. Jeśli w garażu spędzamy sporo czasu, pomalujmy jego ściany na subtelny, ale delikatny odcień żółtego czy niebieskiego, które będą na nas działać pozytywnie. Z kolei w przypadku raczej ciemnych pomieszczeń, szczególnie bez okien, postawmy na jasne tonacje (neutralne beże, lekkie błękity), dodatkowo powłoki o satynowym, połyskliwym wykończeniu, dzięki czemu optycznie powiększymy wnętrze garażu. Okazuje się, że aranżacja garażu to dziedzina podlegająca podobnym zasadom, co aranżacja domu.

Wiemy już zatem, jak urządzić i pomalować garaż. Kolejne pytanie to: jaką farbę wybrać do malowania garażu? Postawmy na taki preparat, dzięki któremu zabezpieczymy ściany przed uszkodzeniami, np. w wyniku zmywania plam i szorowania ich powierzchni. W garażu nietrudno bowiem o zabrudzenia – wystarczy deszczowy dzień i zabłocony podjazd. Sprawdzi się tu m.in. farba Dulux Diamond, lateksowa emulsja o przedłużonej trwałości lub – emalię wodą Rapidry.

Garaż rzadko pełni tylko jedną funkcję, spędzamy w nim zatem coraz więcej czasu. Malowanie garażu to minimum prac, o jakich musimy pamiętać, aby dobrze czuć się w tym miejscu.