Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Poczuj się błogo w błękitnej sypialni
Nie od dziś wiadomo, że błękitny kolor ścian pomaga zmniejszyć stres, zregenerować ciało i umysł. Pomaluj sypialnię na błękitny kolor i ciesz się spokojem.
Opowiadając o kolorach, nie sposób pominąć tematyki kontrastów. Poszczególne barwy dobierają się w udane pary lub zostają uznane za swoje całkowite przeciwieństwa. Nie inaczej jest w przypadku czerwieni i błękitu. Czerwień pobudza, powoduje wzmożoną produkcję adrenaliny, czyli jednocześnie wpływa na podniesienie ciśnienia. Błękit – wręcz przeciwnie. Sprawia, że wszelkie procesy w organizmie ulegają spowolnieniu, serce bije bez pośpiechu, a ciśnienie obniża się do idealnego poziomu. Nasz oddech się wyrównuje, wchodzimy w stan błogości, relaksu, uspokajamy się i wyciszamy, odrzucamy na bok uczucie niepokoju i zapominamy o stresach. Jeśli więc sypialnia, to tylko w odcieniach niebieskiego – sypialnia w błękicie zapewni nam odpoczywanie na nieosiągalnym dotąd poziomie.
Jak działa na nas błękit w sypialni?
Pamiętajmy, że od sypialni wymagamy, aby spełniała jasno określone funkcje. To pomieszczenie przeznaczone przede wszystkim do odpoczynku. Spokojnego, niczym niezakłóconego snu. Błękit w sypialni to zatem bardzo dobry wybór. Dzięki takiemu kolorowi ścian przed zaśnięciem nie będziemy musieli borykać się z gonitwą stu myśli na minutę.
Sypialnia w błękicie - jak wybrać odpowiedni ocień?
Jeśli już doszliśmy do wniosku, że błękitna sypialnia to strzał w dziesiątkę, musimy jeszcze zadecydować o tym, jaki odcień będzie najodpowiedniejszy. Należy to uzależnić m.in. od wielkości pomieszczenia. Blade odcienie nieba, wody i lody, barwy kojarzące się nam z bezkresną przestrzenią w naturalny sposób optycznie powiększą i rozjaśnią niewielkie wnętrze. Jeżeli zaś nie mamy najmniejszych problemów z metrażem, nasza sypialnia w błękitach może przemówić barwą jeansu, indygo lub ciemnoniebieskiego, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej przytulna.
Wskazane są też rozwiązania kompromisowe. Jedna ściana błękitnej sypialni w mocniejszym kolorze, pozostałe w jaśniejszym odcieniu pozwolą na uzyskanie interesującego efektu i jednocześnie pomogą w poprawieniu proporcji pomieszczenia. Aby przetestować kolor i sprawdzić, czy błękit w sypialni to to, zanim pomalujemy całe ściany, sięgnijmy po poręczne testery kolorów i pokryjmy farbą niewielkie fragmenty powierzchni.
Pamiętajmy, że błękitna sypialnia potrzebuje odpowiednich dodatków – ich kolor powinien współgrać z barwą ścian. Z błękitem dobrze komponują się ciepłe kolory mebli i tkanin.