
Kup tester koloru online
Dobrze cię widzieć!
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Witamy w Dulux
W przeciwnym razie zaloguj się przez e-mail.
Połączyć z e-mailem
Registration complete
Successfully registered, please login
Registration complete
Zapomniałeś swojego hasła?
Wprowadź adres e-mail powiązany z Twoim kontem
Zapomniałeś swojego hasła?
Jeśli e-mail jest prawidłowy, otrzymasz wkrótce na niego instrukcję, jak zresetować hasło
Zapomniałeś swojego hasła?
Aby uzyskać bardziej dopasowane inspiracje, odpowiedz na 3 pytania poniżej.
Dziękuję za rejestrację
Od teraz będziemy przesyłać do Ciebie newslettery pełne kolorystycznych inspiracji.
Usuń konto
Jak stosować farby zmywalne? Doradzamy, jak wykorzystać poszczególne rodzaje farb w trakcie malowania mieszkania
Bardzo ważne w doborze farby jest ustalenie funkcji, jakie spełnia malowane pomieszczenie, czyli – tym samym – warunków, jakie w nim panują. Pomieszczenia ze strefy suchej domu lub mieszkania, jak pokój dzienny czy sypialnia, nie wymagają aż takiej ochrony, jak pomieszczenia mokre. Innymi słowy, farba na ścianę salonu nie poradzi sobie z warunkami panującymi w łazience. Tu konieczne jest zastosowanie preparatów specjalistycznych tworzących powłokę odporną na wilgoć –farb zmywalnych.
Farba zmywalna do ściany to – jak sama nazwa wskazuje – produkt, który nie podda się działaniu wilgoci. Jest hydrofobowy, co oznacza, że tworzy nieprzenikalną dla wody powłokę. Kropelki wody miast wnikać w warstwę farby spływają po powierzchni ściany (powłoka jest na tyle szczelna, zwarta i gładka). Podobnie plamy, nawet tłuste – z oliwki dla niemowląt czy balsamu do ciała. Jednocześnie daje to nam, użytkownikom, szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o czyszczenie ściany w łazience. Ścianę pomalowaną farbą zmywalną możemy myć za pomocą wody z delikatnym detergentem, ściereczki lub gąbki. Nie zaszkodzi jej szorowanie i ścieranie!
Jednym ze słów-kluczy jest zmywalność, drugim (wynikającym z pierwszego) hydrofobowość. Czego jeszcze oczekujemy od dobrej farby na ścianę łazienki? Łazienka to pomieszczenie o wymagającym mikroklimacie – wysoka temperatura i podwyższona wilgotność to znakomite warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Farby do ścian, zmywalne, szczelne i gładkie, utrudniają, a nawet uniemożliwiają im zakładanie kolejnych kolonii!
Idealny produkt to taki, który spełnia wszystkie wymienione powyżej kryteria. Wymagamy od niego maksymalnej odporności na wspomniane czynniki, a przy tym – łatwości w aplikacji i dobrej jakości krycia. Ponadto musimy wybrać taką farbę na ścianę, która charakteryzuje się paroprzepuszczalnością (to oznacza, że ściana „oddycha”). Przykład? Postawmy na Dulux EasyCare Łazienka i Kuchnia, której niestraszne strugi wody i szorowanie.
To oczywiste, że kolory w łazience powinny nawiązywać i stanowić kontynuację pozostałych barw wykorzystanych we wnętrzu. Dążymy do osiągnięcia wypracowanego stylu także w tym pomieszczeniu. Istnieją jednak pewne barwy, które możemy uznać za uniwersalne - takie, które zręcznie wpasują się w różną stylistykę. Mamy tu na myśli biel. Biel to królowa kolorów, która rządzi niepodzielnie, choć łaskawie wchodzi w koligacje i komitywy. Co istotne, do głosu dochodzi nie tylko klasyczny, podstawowy odcień bieli, ale również kolory typu off-white, jak np. złamana biel, odcienie z nutką kremu, piasku, wanilii czy jaśminu - któryś z nich z pewnością doskonale wpisze w aranżację całego wnętrza.
Wilgoć, wilgoć i jeszcze raz wilgoć! To oczywiste, że w łazience znajdą zastosowanie tylko przeznaczone do tego farby. Wystarczy mały remont i jedno malowanie, a łazienka zyska pełną ochronę.